» » » » Asp Response ve Requset Nesneleri

Asp Response ve Requset Nesneleri

özkan arıcı
özkan arıcı Yönetici 13-08-2016, 14:32
Response ve Requset Nesneleri
Response Nesnesi
Response.write
Response.Redirect
Response.Flush
Response.Clear
Response.End
Request Nesnesi
Request.Querystring
Request.Querystring de form kullanımı
Request.ServerVeriables

Response.write nesnesi
Response komutu sayesinde ASP ziyaretçiye sunucudan yazılar gönderir. Bu nesnenin en çok kullanılan metodu write dir. tagları arasında yazacağımız Response.write ifadesi ile sayfada asp kodları içerisinde istediğimiz bir yazı yada bir değişkeni gönderebiliriz. Hemen bir örnek yapalım :

ASP ile ilk scriptimiz
Dikkat etmemiz gereken eğer bir yazıyı görüntüleyeceksek bu yazıları " örneğin bu " tırnak içinde yazmalıyız eğer yazacağımız bir değişken ise bunları da parantez içinde yazmalıyız Ayrıca Response.write ASP'de en çok kullanılan komutlardan biri olduğu için daha pratik bir yazılış biçimi vardır <%="WEBdershanesi.NET " buradaki = response.write anlamına gelmektedir.
Response.Redirect Deyimi
Response.redirect deyimi ASP'de kullanılan (bu da bayağı sık kullanılıyor) ve bir sayfadayken başka bir sayfaya yönlendirme yapmak için kullanılır. Yani sunucunun karşısına böyle bir ifade geldiğinde ne olursa olsun çalışılan sayfayı durdurup Response.redirect içerisindeki sayfaya yönlenir.
Hemen bir örnek yapalım
öncelikle birinci sayfaya aşaıdaki gibi bir textbox ve bir buton koyalım
[_______] - [_____]
buradaki text box'ın namesi (ismi) sifre olsun butonun ise actionuna responseredirect2.asp yazalım bu örneğimizde birinci sayfadaki text box'a bir sifre girmemiz isteniyor ve butona basarak ikinci sayfaya yönlendirme yapıyor ikinsayfamızdada bu text box taki bilgi bir deyim sayesinde sifre isimli bir değişkene aktarılıyor ve bu değişkenin içeriği kontrol edilerek sifrenin dogru olup olmadığı karşılaştırılıyor eğer doğruysa sayfaya girmeyi başarıyoruz eğer yanlış ise response.redirect deyimi sayesinde tekrar birinci sayfaya yönlendirilme yapılıyor gördüğünüz gibi asp'nin çalışma mantığı hakkında biraz daha bilgi sahibi olmuşsunuzdur umarım.
İkinci sayfanın kodlarıda aşağıda yazmakta Ayrıca bu örnekleri buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz

Response redirectSayfaya girmeyi başardınızResponse.Flush
Sunucu eğer çalışma zamanın da bu deyime rastlarsa o zamana kadar tampon bellekteki sakladığı degerleri browsere gönderir

Response flushBu satır sunucunun hafızasında saklanan ilk satır

bu satır ise flush metodundan sonra gösterilmiştir.
Bilgi
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

Forum İstatistikleri

Üyelerimiz 61 onaylı konuda toplam 4 yorum yaptılar. Foruma en son 2017-02-07 12:25:25 tarihinde Mybb google seo eklentisi başlıklı konu eklendi.
Forumda toplam 61 konu bulunmaktadır.
Foruma eklenen 61 konudan 61 tanesi onaylandı.
Forumda 0 adet konu onay beklemektedir.
Forumdaki 61 adet onaylı konuya toplam 4 yorum yapıldı.